Niedziela Palmowa w Grębowie

25Niedziela Palmowa obchodzona jest bezpośrednio przed Niedzielą Wielkanocną, jest więc wstępem do Wielkiego Tygodnia – czasu pogłębionej refleksji i zadumy nad Męką Pańską. Samo święto jest jednak radosne, gdyż odnosi się do wydarzeń, które mają pozytywny wydźwięk. Oto bowiem wszystkie cztery Ewangelie (Marka, Łukasza, Jana oraz Mateusza) opisują triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy.

 

Ewangeliści opowiadają o tym, jak Chrystus dosiadający osiołka wjechał od strony Góry Oliwnej do Jerozolimy w chwale i przy radosnych okrzykach wiernych. Rzucali oni na drogę swoje płaszcze oraz liście palmowe, by wyrazić hołd i uwielbienie dla Syna Bożego. Osiołek jest symbolem skromności i pokory Króla, który przybierając ciało człowieka, chciał się jak najbardziej zbliżyć do zwykłych prostych ludzi.

Również w naszej Parafii uroczyście obchodzono Niedzielę Palmową. W barwnym korowodzie przedstawiciele poszczególnych miejscowości z przepięknie wykonanymi palmami udali się na mszę świętą do Kościoła pw. Świętego Wojciecha BM w Grębowie. Wszyscy zebrani wyruszyli z placu Gminnego Centrum Kultury niosąc swoje misternie wykonane arcydzieła - palmy, które były naprawdę piękne zachwycały kunsztem i pomysłem. Największe mierzyły prawie 6 metrów wysokości i trzeba było sporo siły aby, aby utrzymać je w pionie w czasie procesji.

Starsi i młodzi, dziewczęta i chłopcy, wszyscy włożyli wiele pracy w przygotowanie wielkanocnych palm, toteż wyłonienie tych najpiękniejszych było nie lada wyzwaniem dla komisji konkursowej, która powołana została do wyboru najpiękniejszej palmy.

Łącznie do konkursu zgłoszono ponad 60 pięknych kolorowych palm wykonanych w dowolnymi technikami. Jedne skromne drugie bogato zdobione, z gałązek wierzbowych i kolorowe, małe i duże, ozdobione bibułkowymi kwiatami i żywymi. Wszystkie prace cieszyły oko i stanowiły dowód niebagatelnych zdolności. Komisja konkursowa miała ciężkie zadanie, gdyż w każdą najmniejszą palemkę włożono wiele pracy i serca.

Bardzo cieszy mnie duże zainteresowanie konkursem Wszystkie palmy są piękne, bardzo ciężko było wskazać zwycięzców tego konkursu - powiedziała Alicja Kubiak. Celem IV gminnego konkursu na najładniejszą palmę wielkanocną było propagowanie tradycji i folkloru związanego ze Świętami Wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej.

Późnym popołudniem odbyło się Misterium Paschalne przedstawiające ostatnie chwile z życia Jezusa Chrystusa, które przygotowała młodzież oazowa działająca przy Kościele Św. Wojciecha w Grębowie. Wspaniała gra aktorów, dekoracje, stroje, muzyka, a także gra świateł bardzo realistycznie oddały mękę Chrystusa i skłoniły każdego widza do chwili refleksji. Sceny przedstawione przez młodzież mogły przyprawić o łzy w oczach niejednego widza. Po inscenizacji ogłoszone zostały wyniki konkursu na najpiękniejszą palmę.

Nagrody specjalne:

Najdłuższa palma 5,72 m Zespół Kalina z Zapolednika – nagroda specjalna wójta gminy Kazimierza Skóry

Nagroda ks. proboszcza Tomasza Kołodzieja za oryginalność – Zespół Grębowianki

Nagroda jury – Klub Seniora w Wydrzy

Nagroda Dyrektora GCK – Zespół Jagoda z Zabrnia

Najmłodszy uczestnik konkursu – Daria Masternak z Zabrnia

Najmniejsza palma- Katarzyna Smykla z Krawców

Kategoria indywidualna:

I miejsce: Agatka Wianecka z Grębowa

II miejsce: Weronika Gorczyca z Zabrnia, Kamila Czernecka z Grębowa, Mateusz Zelik z Grębowa

III miejsce - Emilka Piotrowska z Zabrnia, Bartek Czajka z Żupawy

Prace zbiorowe

I miejsce Klasa III SP z Zabrnia

II miejsce Przedszkole z Grębowa grupa IV

III miejsce Przedszkole z Jamnicy

Duety

I miejsce: Magdalena i Aleksandra Dec z Grębowa

II Piotr Saja i Łukasz Myszka z Zabrnia

III miejsce Gabrysia i Filipek Kopała z Zabrnia

Galeria zdjęć- pobierz