Uczniowie z Grębowa "chcą" do sejmu

214W marcu br. ruszyła rekrutacja do XIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tematem przewodnim tegorocznej sesji  jest Lokalny Ekorozwój.

Organizatorem projektu jest Kancelaria Sejmu RP, we współpracy z MEN, Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Celem w/w działań jest: zwiększenie aktywności społecznej młodych ludzi, zmotywowanie uczniów do przeprowadzenia publicznych debat z udziałem koleżanek i kolegów, nauczycieli, dyrekcji i osób ze społeczności lokalnej. Celem jest również przybliżenie uczestnikom pracy Sejmu RP i procesu legislacyjnego.

W ramach projektu uczennice i uczniowie ze szkół ponadpodstawowych mają za zadanie przeprowadzenie debat związanych z ekorozwojem. Zespoły, które przeprowadzą najciekawsze debaty zostaną zaproszone do udziału w XIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca 2013 r. w Warszawie. Tematem przewodnim tego posiedzenia będą rozważania o tym, jak młodzi ludzie mogą być impulsem do zmian na rzecz ekorozwoju.

PRZEDSIĘWZIĘCIE W ZSO W GRĘBOWIE

Do uczestnictwa w projekcie zgłosiła się dwójka uczniów klasy IIIa gimnazjum: Dominika Lisikiewicz oraz Damian Duma. Pracowali pod opieką nauczycielki geografii Bożeny Galiniak. W swoich działaniach zajęli się głównie tematem „Zakupy” i promocją lokalnych produktów żywnościowych.

Publiczne wystąpienie poprzedziło wiele pracy:

  •   Ankiety w szkolnym sklepiku,
  •  Wywiady z pracownikami stołówki szkolnej, pracownikami UG w Grębowie oraz piekarni GS,
  •  Przeprowadzono wiele rozmów na lokalnym targu ze sprzedawcami produktów żywnościowych.

W dn. 26 marca 2013 r. w GCK w Grębowie odbyła się publiczna debata z zakresu ekorozwoju pt. „Czy warto promować lokalnych wytwórców żywności?”. Przeprowadzono ją z udziałem ekspertów, zwolenników i przeciwników. W te role wcielili się uczniowie  klasy II LO.

Młodzież w kulturalny sposób przedstawiła swoje argumenty. Poruszono kwestię opłacalności produkcji ekologicznej żywności, walorów zdrowotnych tej żywności, jakości środowiska w gminie (prawie cała gmina to Sieć Natura 2000), braku uciążliwych zakładów przemysłowych, niskiej jakości gleb. Zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy przygotowali ogromną liczbę argumentów  w celu poparcia swojego stanowiska.

Całej debacie bacznie i z uwagą przysłuchiwali się zaproszeni goście, byli wśród nich:

  •  Wójt Gminy Grębów - P. Kazimierz Skóra
  •  Zastępca Wójta Gminy Grebów - P. Robert Pędziwiatr
  •  Dyrektor ZSO w Grebowie - P. Krystyna Chmura
  •  Zastępca Dyrektora ZSO w Grębowie - P. Krystyna Hadryś
  •  Zastępca Prezesa GS w Grębowie - P. Małgorzata Nowak
  •  Opiekunka Młodzieżowej Rady Gminy - P. Sylwia Walska
  •  P. Stanisław Kawalerski - mmiejscowy pszczelarz hobbysta
  •  P. Aleksandra Kobyłecka - higienistka szkolna

Zaproszono również lokalne media: „Echo Dnia” , „Tygodnik Nadwiślański” oraz „Radio Leliwa”. Na ławach dla publiczności zasiadła młodzież z gimnazjum wraz z nauczycielami oraz przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy i Samorządu Uczniowskiego w ZSO w Grębowie.

Przeprowadzona debata oksfordzka przybliżyła zebranym problem lokalnego ekorozwoju w zakresie kupowania żywności. Wpłynęła na poszerzenie świadomości zebranych odnośnie możliwości naszej gminy.

Po debacie zaproszeni goście chętnie uczestniczyli w dyskusji:

  • P. Robert Pędziwiatr - o Sieci Natura 2000 i rzadkich gatunkach zwierząt jako gwarancji czystego i ekologicznego obszaru,
  • P. Stanisław Kawalerski – walory zdrowotne produktów pszczelich i wykorzystanie ich w medycynie i kosmetykach,
  • P. Aleksandra Kobyłecka – o chorobach spowodowanych złym odżywianiem,
  • P. Małgorzata Nowak – o walorach miejscowego pieczywa tradycyjnego.

Całemu przedsięwzięciu towarzyszyła degustacja miejscowych produktów spożywczych. Zebrani mieli możliwość posmakowania tradycyjnego chleba na zakwasie z miejscowej piekarni, miodu z pasieki P. Kawalerskiego, dżemu domowej roboty, kompotu, soków owocowych, wiejskiego masła, białego sera, oraz naturalnej kiełbasy. Na stole znalazło się również mleko oraz marynowane grzyby z miejscowych czystych lasów.

Debatę zakończono podsumowaniem – wyciągnięto wiele wniosków, z których najważniejszym jest uświadomienie młodzieży konieczności zrównoważonego rozwoju, życia z przyrodą w zgodzie i przede wszystkim dbania o najbliższe środowisko, a więc i jakość własnego zdrowia.

Galeria zdjęć - pobierz