APEL DO MIESZKAŃCÓW GMINY GRĘBÓW O NIESPALANIE ODPADÓW W PIECACH

W związku z trwającym sezonem grzewczym apelujemy do mieszkańców o bezwzględnym, ustawowym zakazie palenia śmieci w piecach domowych oraz na wolnym powietrzu na terenie nieruchomości! Apel podyktowany jest nie tylko obowiązującymi przepisami prawa z zakresu ochrony środowiska, ale przede wszystkim troską o zdrowie mieszkańców Gminy Grębów i jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy.

PAMIĘTAJ! Piec domowy nie jest przeznaczony do spalania śmieci. Za spalanie śmieci w domowej instalacji grzewczej grozi areszt lub kara grzywny w wysokości do 5 000 zł. W przypadku zauważenia nieprzyjemnego zapachu i podejrzanego dymu z komina pracownicy Urzędu Gminy Grębów mogą wejść do budynku w celu dokonania kontroli czym właściciel nieruchomości pali w piecu.

NIE WOLNO SPALAĆ:

• Odpadów drewnianych (typu: płyty wiórowe, panele ścienne i podłogowe, podkłady klejowe),

• Opakowań z tworzyw sztucznych,

• Plastikowych toreb, pojemników i butelek, odzieży,

• Zużytych opon i innych odpadów z gumy.

Prosimy o rozsądek i nie narażanie siebie, swojej rodziny i sąsiadów na wdychanie związków toksycznych wytwarzanych w procesie spalania odpadów, które powodują ciężkie choroby układu oddechowego, alergię i nowotwory.

Podczas spalania odpadów w piecach domowych do atmosfery emitowane są pyły, które również opadają na nasze ogrody i pola, odkładają się w glebie powodując zanieczyszczenia metalami ciężkimi.

Mając na uwadze dużą szkodliwość substancji chemicznych wytwarzanych podczas spalania odpadów pamiętajmy, że zdrowia nie da się kupić.