Gminne Święto Dożynkowe

08Gminne uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza święta dziękczynna w Kościele Parafialnym Świętego Wojciecha BM. Podczas mszy świętej homilię ze specjalnym przesłaniem dla rolników wygłosił proboszcz parafii ks. Tomasz Kołodziej.

 

Gospodarze wieńców dożynkowych złożyli na ołtarzu dary m.in. chleb upieczony z tegorocznej mąki, wino, owoce i kwiaty jako podziękowanie Bogu za tegoroczne zbiory. Po mszy świętej w asyście orkiestry dętej odbył się uroczysty przemarsz delegacji dożynkowych, zaproszonych gości i wszystkich przybyłych mieszkańców na obiekty stadionu sportowego w Grębowie gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Na samym wstępie wszystkich zebranych powitał wójt gminy Kazimierz Skóra. W swoim wystąpieniu omówił tradycję i znaczenie dożynek jednocześnie dziękując rolnikom za ich trud codziennej pracy. W swoim wystąpieniu Wójt Gminy powiedział m.in.: „ wszyscy zdajemy sobie doskonale sprawę ileż to pracy trzeba, żeby na stole był bochen chleba. Tak dawniej jak i dziś dożynki przypominają nam, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb. Z ogromną wdzięcznością i szacunkiem przyjmuję ten dożynkowy chleb jest on symbole waszego trudu, potu, włożonej pracy ale także wymownym symbolem miłość do ziemi, a przede wszystkim powodem Waszej dumy Drodzy Rolnicy! z dobrze przepracowanego roku. Przepiękna polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem. Ten gest jest wyrazem braterstwa, przyjaźni i chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi. Ja również chcę się podzielić tym chlebem z wszystkimi mieszkańcami naszej gminy i przybyłymi do nas gośćmi. Chciałbym aby ten podział był sprawiedliwy. Niech chleba nigdy i nikomu nie zabraknie w naszej gminie i naszej Ojczyźnie. Tegoroczna pogoda – dość trudna, na próbę wystawiała naszą cierpliwość, plony nie są rekordowe, wskutek niesprzyjających warunków atmosferycznych. Na szczęście omijały nas klęski powodzi, gradobicia i wielkich nawałnic jakie miały miejsce w naszym kraju, które przecież zniweczyły ciężką pracę rolnika. Dlatego dzisiejsze świętowanie to zarazem dziękczynienie za te plony, które z takim mozołem zostały zebrane..."

W dalszej części uroczystości zaprezentowano dziesięć kolorowych wieńców z wszystkich sołectw oraz przysiółków gminy, wieńce prezentowały się znakomicie, każda grupa włożyła wiele pracy i czasu w ich przygotowanie. Pęczki pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa, a także pszenżyta tworzyły oryginalne kompozycje. Tak jak co roku przeważały konstrukcje kościołów parafialnych, kapliczek, kielichów wypełnionych tegorocznymi owocami i warzywami. Najmłodsze grupy przyniosły piękny różaniec i postacie rolników pracujących przy żniwach. W czasie prezentacji poszczególnych wieńców, członkowie grup dożynkowych występowali na scenie prezentując przyśpiewki ludowe.

,, Gminne Święto Plonów" swoją obecnością zaszczycili: Poseł na Sejm RP Mirosław Pluta, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego Krzysztof Pitra, Przewodniczący Rady Powiatu Tarnobrzeskiego Dariusz Bukowski, radni powiatowi i gminni oraz sołtysi z terenu gminy Grębów. Podczas dożynek nie zabrakło również symbolicznego przekazania przez starostów dożynkowych pachnących bochenków chleba, upieczonych z tegorocznych zbóż. Gospodarze z Zabrnia Marzena Galek i Zbigniew Łakomy swój chleb przekazali na ręce Starosty Powiatu Tarnobrzeskiego P. Krzysztofa Pitry. Gospodarze wieńca dożynkowego z Jamnicy Dorota Wilk i Edward Stępień swój bochen chleba przekazali proboszczowi miejscowej parafii ks. Tomaszowi Kołodziejowi. Reprezentacje Wydrzy i Krawców swoje wieńce przekazali  sołtysom. Reprezentanci przysiółka Stale - Siedlisko swój chleb wręczyli zastępcy wójta Robertowi Pędziwiatrowi, a gospodarze z Żupawy swój wieniec przekazali radnemu powiatowemu Markowi Ożga. Natomiast wójt gminy Grębów Kazimierz Skóra pachnący bochen chleba otrzymał od reprezentantów Grębowa Łucji Nowak i Macieja Zięby.

Ukoronowaniem prezentacji i przekazania wieńców było wykonanie przez Sekretarza Gminy - Lidię Jurek wraz z młodzieżowymi zespołami wokalnymi „Marina" z Krawców oraz „Kalina" z Zapolednika - pięknego utworu pt. „Panna pszeniczna" , który jeszcze bardziej podkreślił doniosłość uroczystości dożynkowych.

W dalszej części programu artystycznego wystąpił zespół pieśni i tańca RAZZADORY z Moskwy, który zachwycił wszystkich kolorowymi strojami i ekspresją wykonania tańców ludowych Rosji i charakterystycznych układów choreograficznych. Imprezie towarzyszyły liczne stoiska gastronomiczne i wesołe miasteczko, dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z darmowym malowaniem twarzy i włosów, które było oblegane przez najmłodszych. W związku z tym, że dopisała pogoda w uroczystościach wzięli udział licznie zgromadzeni mieszkańcy naszej gminy, jak też gmin ościennych.

Galeria zdjęć- pobierz