Gminne Święto Dożynkowe

W ubiegłą niedzielę odbyło się Gminne Święto Dożynkowe podczas, którego rolnicy i mieszkańcy Gminy Grębów dziękowali za tegoroczne plony.

To już drugie w tym roku święto dożynkowe w naszej gminie. Tydzień temu tj. 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanym tradycyjnie świętem Matki Boskiej Zielnej przez wszystkie sołectwa przejechał barwny orszak dożynkowy. Wiele osób nie może uczestniczyć
w stacjonarnej formie, dlatego organizacja objazdowego święta niesie wiele radości i jest namiastką staropolskiej tradycji.

W niedzielne popołudnie przed Gminnym Centrum Kultury w Grębowie zgromadziły się grupy wieńcowe, aby w barwnym korowodzie dożynkowym przy akompaniamencie orkiestry dętej wspólnie przejść pod Amfiteatr. Uroczystość rozpoczęła się od dziękczynnej mszy św., którą celebrowali
ks. Tomasz Kołodziej, ks. Eugeniusz Różański, diakon Konrad Bąk, a Eucharystii przewodniczył ks. Jacek Błasiński, który wygłosił również pełną wiary homilię.

Zespół Grębowianki przekazał na ręce Wójta Gminy Kazimierza Skóry dożynkowy dar w postaci chleba i wina. Wójt w swoim przemówieniu podziękował rolnikom za ich całoroczny trud i ciężką pracę, wszystkim zgromadzonym za udział w Dożynkach a tym samym włączenie się w kultywowanie pięknej tradycji święta plonów, grupom wieńcowym działającym na terenie naszej gminy za własnoręczne przygotowanie pięknych i kolorowych wieńców, które zachwycały swoim kształtem, kunsztem
i misternym wykonaniem.

Podczas obchodów święta plonów odbyła się promocja szczepień przeciwko COVID-19 i programu Czyste Powietrze. Został zorganizowany mobilny punkt spisowy z 4 rachmistrzami spisowymi, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Natomiast w ramach akcji #Szczepimy się z KGW Róża bardzo duża ilość osób skorzystała z możliwości zaszczepienia się jednorazową szczepionką Johnson
& Johnson. Osoby chcące zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo ustawili się kolejce, a samo szczepienie odbywało się do późnych godzin wieczornych.

Całość wydarzenia była wzbogacona o występy artystyczne, w tym pokaz akrobatyczny. Na scenie
z dużą dawką pozytywnej energii zaprezentowały się: Kapela Jaśki, Zespół Mowiz oraz Zespół Redlin. Bogata oferta kulturalna, stoiska gastronomiczne i wiele atrakcji dla najmłodszych sprawiły, że na tegoroczne dożynki licznie przybyli zarówno mieszkańcy jak i goście, którzy wspólnie bawili się do późnego wieczora.

W imieniu władz samorządowych Gminy Grębów bardzo dziękujemy za udział w tegorocznym Gminnym Święcie Dożynkowym.. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do wszystkich osób zaangażowanych w organizację tradycyjnego święta plonów.

Do zobaczenia za rok!

Galeria zdjęć