Koniec z objazdem

05W piątek oddany został do użytku zmodernizowany  blisko dwukilometrowy odcinek drogi na terenie Jeziórka, w ciągu trasy 871 Tarnobrzeg-Stalowa Wola. Celem inwestycji była niwelacja terenu osiadłego w wyniku eksploatacji złóż siarki przez Kopalnie Siarki ,,Machów" S.A.

 Teren bezpośrednio przyległy do przedmiotowej inwestycji stanowi całkowicie obszar poeksploatacyjny. Koszt całej inwestycji wyniósł blisko 10,5 mln złotych, w tym wkład Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  7 milionów złotych, pozostałą kwotę pokryła Kopalnia Siarki Machów. Prace na blisko dwukilometrowym odcinku drogi trwały prawie rok, obejmowały m.in. podniesienie niwelety, wzmocnienie istniejącej nawierzchni, poszerzenie jezdni do wymaganej szerokości, poprawienie geometrii skrzyżowań z drogami i zjazdami publicznymi, wykonanie przepustów pod zjazdami oraz oznakowanie poziome i pionowe jezdni. Poziom drogi podniesiono w niektórych miejscach o kilka metrów, wymagało to nawiezienia ogromnych ilości ton  ziemi i kruszywa.        

Nowa droga pięknie wkomponowała się w zrekultywowane tereny pogórnicze. Teraz możemy z góry podziwiać oczka wodne i lasy, które  są  jednym z elementów przekształconego terenu górniczego. W uroczystościach oddania do użytku drogi uczestniczył Zastępca Wójta  Robert Pędziwiatr i Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Drewniak. Obaj przyznali , że zmodernizowany odcinek drogi to wielkie udogodnienie dla mieszkańców gminy, którzy musieli korzystać przez rok z uciążliwego i niebezpiecznego objazdu.  

Uroczystego przecięcia wstęgi  m.in. dokonał Marszałek Województwa Podkarpackiego Zygmunt Cholewiński, Prezes Kopalni Siarki Machów Zbigniew Buczek oraz Małgorzata Skucha -Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Teraz pozostaje nam  tylko czekać na otwarcie obwodnicy Grębowa, wówczas dojazd do Tarnobrzega czy Stalowej Woli znacząco się skróci.

Zdjęcia w galerii