Kreatywne przedszkolaki, inspirujące zajęcia w Przedszkolu Grębów

Przedszkolaki w naszej Gminie dzięki projektowi „Nowe miejsca i ciekawe zajęcia w Przedszkolu Grębów” biorą udział w inspirujących zajęciach.

 

 

Często do naszych uszu trafiają frazy „nierozwinięta wyobraźnia”, „ zabita kreatywność”, czy inne podobne zdania mające na celu umniejszyć rangę placówkom szkolnym, które uczą wedle ściśle określonych wytycznych.  Grębowskich miejsc edukacji na szczęście takie niepochlebne zdania nie dotyczą. Wprowadzone są w nich coraz to nowsze i coraz ciekawsze zajęcia. Najmłodsi uczniowie jakimi są przedszkolaki dzięki projektowi „Nowe miejsca i ciekawe zajęcia w Przedszkolu Grębów” trwającego od lutego b.r. mają szansę uczestnictwa w odbywających się dwa razy w tygodniu 60 minutowych zajęciach. Blokami tematycznymi są: gimnastyka korekcyjna, zajęcia teatralno-taneczne oraz arteterapia.

Korygując bez korekt

Prawidłowa postawa kształtowana od najmłodszych lat jest istotnym elementem rozwoju dziecka, wyglądu nastolatka i tego z jaką łatwością poruszali będziemy się w wieku dojrzałym. Gimnastyka korekcyjna nie tylko pozwala wykształcić nawyk prawidłowego ułożenia ciała, ale też dostarcza dzieciom wspaniałą zabawę poprzez ćwiczenia. Dziś w przedszkolu zajęcia takie nie przypominają tych sprzed kilkudziesięciu, czy nawet kilkunastu lat. Nie mają na celu zaliczenia jedynie kilku przysiadów, pajacyków i ruchów głową, mają natomiast pokazać jak prawidłowo ćwiczyć za pomocą zabawy. Dzieciaki mogą skakać na Magicznym Dywanie, nauczyć się sportowej rywalizacji rzucając krążkami do celu, czy poćwiczyć chód po wybiegu starając się zachować równowagę idąc po wyznaczonej linii. Gimnastyka w takiej formie nie tylko nie usypia energicznych przedszkolaków, ale też jest skuteczną profilaktyką otyłości, czy korektą wad postawy. Pozwólmy wykształcić w najmłodszych potrzebę regularnych ćwiczeń, tak by do najsłynniejszej, bajkowej postaci Dzwonnika z Notre Dame upodabniały się tylko dobrym sercem, nie zaś kształtem kręgosłupa. Dla tych, którzy chcą się przekonać czym jest, wspomniany w tekście, magiczny dywan oraz jak maluchy radzą sobie z ćwiczneiami zamieszczamy poniżej zdjęcia z zajęć.

Taneczne emocje

Połączenie muzyki, ruchu i emocji sprawiło, że wykształciły się zajęcia teatralno-taneczne. Aktorstwo i taniec u przedszkolaka? Tak, to właśnie najmłodsi dopiero uczą się przebywania w otaczającym je świecie, poznają go, a razem z nim swoje ciało, które pomaga im w tym świecie istnieć. Taniec to doskonała okazja by dowiedzieć się jak skoordynować ruchy, jak przechytrzyć kolegów i kręcić się dłużej bez zawrotów głowy, czy przełamać barierę wstydu i zatańczyć z koleżanką. Taniec to jednak nie tylko kroki to również emocje, które podkreślają każdy ruch, a jednocześnie dają możliwość wyrażenia siebie. Dzieciaki na zajęciach nauczą się okazywać emocje, przekuwać je w piękne i zapierające dech w piersiach układy taneczne, a co najważniejsze nabiorą pewności siebie mając świadomość własnych możliwości ruchowych oraz emocji. Dzięki obecności sztuki aktorskiej już od najmłodszych lat maluchy będą mogły wcielać się w różne role. Zakupione nowe kostiumy sprawią, że fascynacja statkami pozwoli zamienić się w prawdziwego pirata, a cechy przywódcze wyłonią osobę godną korony. Przedszkolaki nauczą się odgrywać krótkie scenki i zobaczą na czym polega zawód aktora. Czy z sfotografowanych przebierańców rozpoznajesz kogoś znajomego? A może Ci piękni tancerze to ktoś bliski? Obejrzyj zdjęcia ;)

Nie przestawaj marzyć

Zamknij oczy, włącz muzykę, wyobraź sobie… no właśnie jesteś w stanie napisać oczami wyobraźni historie do słyszanej muzyki, czy potrafisz namalować przeczytane słowo? Arteterapia to zajęcia rozwijające wyobraźnię. To minuty kształtujące w przedszkolakach poczucie, że jedyną barierą jaką może ich ograniczać w twórczości to ich własne pomysły. Sztuka pozwala zobaczyć nieopisane i opisać to, co niewidzialne. Kształtuje ambicje, podnosi wiarę we własne możliwości i wartość. Nie ogranicza, więc pozwala otworzyć się na to, co nas otacza, stać się bardziej wrażliwym i odnaleźć w sobie pokłady tego, co wcześniej nie było wyrażone. A teraz niech Twoja wyobraźnia pozwoli zgadnąć jaki rodzaj sztuki przedstawiono na poniższych fotografiach.

Każdy z bloków tematycznych ma na celu zaciekawić i sprawić, że przedszkolaki nie tylko odkryją świat, ale dostrzegą też swoją wartość. Zajęcia wydobędą z dzieci to, co najlepsze tak by w przyszłości ich postawa była dobra nie tylko pod względem fizycznym, ale też tą odnoszącą się do drugiego człowieka. Jednak w żadnych z zajęć dzieci niechętnie uczestniczyłyby z pustym brzuchem, dlatego również kuchnia została doposażona w nowoczesny sprzęt. Teraz wszystkie smakowite potrawy zostaną przyrządzone sprawniej i przyjemniej. Kto głodny, niech lepiej nie patrzy na galerię poniżej ;)

FOTOGALERIA (KLIKNIJ TUTAJ)

                                                                                               Asystent koordynatora projektu