Magiczne filcowanie

07Spotkanie ze sztuką pod hasłem ,,Magiczne filcowanie" odbyło się już po raz trzeci w Gminnym Centrum Kultury w Grębowie, tym razem młodzież pracowała na filcu, wykonując piękną kolorową biżuterię.

Organizatorem spotkania był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Grębowie oraz Stowarzyszenie na Rzecz Wspomagania Rozwoju Dziecka i jego Rodziny S.O.S.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście: wice-starosta powiatu tarnobrzeskiego Jerzy Sudoł, za-ca wójta gminy Grębów Robert Pędziwiatr oraz radna powiatu tarnobrzeskiego Renata Kazana. Spotkanie ze sztuka odbyło się dzięki życzliwemu gronu sponsorów z terenu Gminy Grębów. W warsztatach wzięła udział młodzież z ośrodków szkolno - wychowawczych z terenu województwa podkarpackiego m.in. Mielca, Frysztaku, Brzozowa, Tarnobrzega, Leżajska, Ropczyc, Grębowa. W ramach współpracy i integracji w warsztatach po raz pierwszy uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Grębowie. Na zajęciach młodzież poznawała tajniki filcowania, efektem ich pracy była piękna kolorowa biżuteria, którą podziwiać można było podczas końcowej prezentacji.

Wychowankowie SOSW tworzą nie tylko biżuterię, ale również obrazy, bibeloty i różnorakie ozdoby ( nie tylko z filcu). Dzięki nauczycielom rozwijają swoje zainteresowania i odkrywają ukryte w nich talenty, osiągają również sukcesy w różnorodnych konkursach.

Gospodarz spotkania pani Beata Zając, podkreśla, że warsztaty są doskonałą okazją do zaprezentowania i odkrycia talentów, które często drzemią w młodych ludziach, lecz z różnych powodów nie zostały do tej pory odkryte. Spotkania te za każdym razem są przeznaczone na inną materię tworzenia, wszystkie związane są ze sztuką, efektem których są prace rzeczywistego rękodzieła mające podwójną wartość.

Spotkania ze sztuką stają się już tradycją, a wszystkich cieszy fakt, że uczestnicy warsztatów zgłaszają chęć uczestnictwa w kolejnych spotkaniach. Prawie dwugodzinne filcowanie zakończyło się poczęstunkiem i wręczeniem nagród wszystkim uczestnikom.

Krótka instrukcja filcowania

Przygotowujemy czesankę wełnianą (filc), przygotowujemy folię – jako podkład, aby zabezpieczyć stół przed zamoczeniem, a także naczynie z ciepłą wodą, w której rozpuszczamy pieniący się płyn np. mydło w płynie lub płyn do mycia naczyń. Odrywamy z kłębka czesanki odpowiednią ilość, jaka jest potrzebna do wykonania kulki. Zwijamy pasek czesanki w niezbyt ścisły kłębuszek, zawijając końce do środka. Trzymając kulkę delikatnie w dłoni zamaczamy ją w wodzie. Następnie toczymy kulkę w dłoniach, najpierw bardzo delikatnie, z czasem mocniej, aż stanie się zwarta i sprężysta. Jak otrzymamy już mokrą kulkę, zaczynamy ją pocierać o folię bąbelkową - do momentu uzyskania odpowiedniej faktury wełny. Odciskamy nadmiar wody bardzo delikatnie w ręczniku i zostawiamy naszą kulkę do wyschnięcia. Gdy już sfilcujemy kilka kulek nawlekamy je i mamy gotową biżuterię..