Niedziela palmowa

252

Uroczyście minęły w Gminie Grębów obchody Niedzieli Palmowej, która rozpoczyna Wielki Tydzień. W kolorowym korowodzie z kunsztownie wykonanymi palmami spod Gminnego Centrum Kultury przedstawiciele poszczególnych miejscowości udali się na mszę świętą do Kościoła Świętego Wojciecha BM w Grębowie. Najwyższe palmy, miały ponad 4 m wysokości i trzeba było sporo siły aby, przy wietrznej pogodzie dało się je utrzymać w pionie w czasie procesji.

 

Starsi i młodzi, dziewczęta i chłopcy, wszyscy włożyli wiele pracy w przygotowanie wielkanocnych palm, toteż wyłonienie tych najpiękniejszych było nie lada wyzwaniem dla komisji konkursowej, która powołana została do wyboru najpiękniejszej palmy. W kategorii zespołów ludowych podobnie jak i w ubiegłym roku wygrał zespół Jagoda z Zabrnia, którego palma miała przepiękne kopuły kwiatów wykonane z bibuły. Najdłuższą palmę o długości 4,70 m wykonało Koło Gospodyń Wiejskich z Żupawy, tuż za nim był zespół Kalina z Zapolednika i Nowego Grębowa, którego palma miała 4m długości.

Łącznie do konkursu zgłoszono prawie 150 pięknych kolorowych palm wykonanych w dowolnymi technikami. Jedne skromne drugie bogato zdobione, z gałązek wierzbowych i kolorowe, małe i duże, ozdobione bibułkowymi kwiatami i żywymi. Wszystkie prace cieszyły oko i stanowiły dowód niebagatelnych zdolności. Komisja konkursowa miała nie lada łatwe zadanie, gdyż w każdą najmniejszą palemkę włożono wiele pracy i serca. Wszystkie palmy są piękne, bardzo ciężko było wskazać zwycięzców tego konkursu - powiedziała Alicja Kubiak. Bardzo cieszy mnie duże zainteresowanie konkursem oraz to że co raz większa ilość palm zgłaszanych jest na konkurs z roku na rok.

Celem III gminnego konkursu na najładniejszą palmę wielkanocną było propagowanie tradycji i folkloru związanego ze Świętami Wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej. Po rozstrzygnięciu konkursu późnym popołudniem odbyło się Misterium Paschalne. Inscenizację przedstawiającą ostatnie chwile z życia Jezusa Chrystusa przygotowała młodzież oazowa działająca przy Kościele Św. Wojciecha w Grębowie. Wspaniała gra aktorów, dekoracje, stroje, muzyka, a także gra świateł bardzo realistycznie oddały mękę Chrystusa i skłoniły każdego widza do chwili refleksji. Sceny przedstawione przez młodzież mogły przyprawić o łzy w oczach niejednego widza. Wielkie brawa należą się młodym aktorom, którzy włożyli wiele trudu i pracy, aby przedstawić tak wspaniałe dzieło ,,Misterium Męki Pańskiej".

Wszystkie palmy zgłoszone do konkursu nagrodzone zostały słodkimi upominkami, które wręczył Wójt Gminy Grębów Kazimierz Skóra.

Zwycięzcom gratulujemy

Zdjęcia w galerii

a) kategoria zespoły ludowe:

Najpiękniejsza palma- Zespół Jagoda z Zabrnia

Najdłuższa palma- Koło Gospodyń Wiejskich Żupawa 4,70 m

b) prace zbiorowe

I miejsce Klasa III SP z Wydrzy

II miejsce Przedszkole z Jamnicy

III miejsce SOSW w Grębowie

Kategoria Religijna- Kółko plastyczne z Grębowa w składzie- Aleksandra Burdzy, Martyna Zawada, Rutyna Paweł

c)Duet

I miejsce: Dul Gabriela i Dul Angelika z Wydrzy i Dec Magdalena i Dec Aleksandra z Grębowa

Oryginalność- Wiktoria i Patrycja Saja

d) Kategoria 3,4,5,6 osób

I miejsce grupa z Żupawy (w składzie: Bąk Bartosz, Myszka „Natalia, Myszka Patrycja, Zieliński Maciej i Wojciech) i Zabrnia (w składzie: Gorczyca Weronika, Jaśkiewicz Justyna, Kołacz Kinga, Kopała Gabrysia, Stelmach Wiktoria, Tonderys Gabrysia )

W tym najdłuższa palma:

Rębisz Ania i Adrian z Grębowa

Dul Paulina i Paulina Stadnik

e) Kategoria indywidualna:

I miejse: Patrycja Partyka - Zabrnie, Czernecka Kamila – Grębów , Muciek Angelika- Jamnica, Filip Kopała - Zabrnie

Nagroda specjalna od pracowników GCK: Sergiusz Wojdyło.

 II miejsce: Gabrysia Kopała- Zabrnie, Kornelia Grębowiec -Grębów, Weronika Gorczyca- Zabrnie, Chojnacka Aleksandra – Zabrnie.

Najdłuższa palma indywidualna: Wrońska Nicola Grębów 1,9 m

w tym najbardziej oryginalne:

Piotr Saja – Zabrnie

Wojdyło Sergiusz - Zabrnie

Zelik Mateusz - Wydrza

Daria Masternak- Zabrnie