„Niepodległa – moja flaga”

2 maja w przeddzień Święta Narodowego obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nasze barwy narodowe wywodzą się z godła: z bieli orła i czerwieni pola tarczy herbowej. Wybrany w 1919 r. Sejm Ustawodawczy uchwalił ustawę o godłach i barwach narodowych: „Za barwy Rzeczypospolite Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony, w podłużnych pasach, równoległych, z których górny - biały, dolny zaś – czerwony”. Natomiast w 2004 r. wprowadzono do kalendarza uroczystości państwowych Święto Flagi.

3 maj. W najbliższą niedzielę obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja. Jest to 229 rocznica upamiętniająca uchwalenie Konstytucji w 1791 roku. Dzień 3 maja kojarzymy z uroczystymi obchodami, jednak w tym roku w związku z panującą pandemią koronawirusa, wszyscy rodacy zmuszeni są do pozostania w domach ze względów bezpieczeństwa.

Każdy z nas może symboliczne upamiętnić Święto Konstytucji Trzeciego Maja oraz Święto Flagi, poprzez wywieszenie flagi państwowej – szczególnego symbolu naszej kultury, naszego państwa.