Nowe obostrzenia obwiązują od 15 grudnia

Rządowe rozporządzenie wprowadza 15 grudnia nowe obostrzenia w związku z pandemią COVID-19. Nowe regulacje mają ograniczyć transmisję wirusa w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Opublikowane 14 grudnia rozporządzenia przedłuża do 31 stycznia 2022 roku większość obowiązujących aktualnie obostrzeń. Jednocześnie zmienia zasady dotyczące m.in. działalności lokali gastronomicznych.

Nowe limity w lokalach i obiektach sakralnych
Od 15 grudnia obowiązują zmniejszone limity obłożenia w restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach. Limit został zmniejszony z 50 proc. do 30 proc. Do limitów nie wliczają się osoby zaszczepione. Takie same limity obowiązują w obiektach sakralnych.

Dodatkowo w lokalach gastronomicznych odległość między stolikami musi wynosić minimum 1,5 metra. Odległość nie będzie musiał być zachowana w przypadku ustawienia między stolikami przegrody o wysokości przynajmniej 1 metra powyżej powierzchni stolika. Limity te nie dotyczą osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.Nowe rozporządzenie wprowadza od 15 grudnia zakaz spożywania posiłków i napojów w trakcie projekcji filmowych w kinach i klubach filmowych.

Zakaz organizacji dyskotek i imprez tanecznych
Od 15 grudnia do odwołania obwiązuje zakaz działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych, udostępniania miejsc do tańczenia w pomieszczeniach lub w innych miejscach w zamkniętej przestrzeni. Ograniczenie nie dotyczy sportowych klubów tanecznych.
Wyjątkiem będzie Sylwester. Imprezy sylwestrowe będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 100 osób uczestniczących w wydarzeniu.
Do końca stycznia 2022 roku przedsiębiorcy prowadzący działalność rozrywkową i rekreacyjną nadal będą mogli organizować wydarzenia pod warunkiem, że w pomieszczeniu nie będzie przebywać więcej niż 100 osób.

Kontrowersje dotyczące sprawdzania paszportów covidowych
W przypadku osiągnięcia limitu określonego przez rozporządzenie to od osoby, która chce wziąć udział w wydarzeniu (lub skorzystać z usługi), należy decyzja, czy okaże przedsiębiorcy paszport covidowy.

Nowe zasady kwarantanny
Rozporządzenie wprowadza dodatkowy warunek zwolnienia z obowiązkowej kwarantanny osoby prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem.
Od 15 grudnia obowiązkowy test będzie dotyczył także osób, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19. W tej sytuacji zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania.
Rządowe rozporządzenie wprowadza obowiązek dla osób osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen do wykonania testu na COVID-19 nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Osoba, która nie okaże negatywnego wyniku testu, będzie musiała odbyć, po przekroczeniu granicy Polski, obowiązkową kwarantannę.

Nauka zdalna od 20 grudnia
Od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie. Żłobki i przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.