OBCHODY NIEDZIELI PALMOWEJ

 …Niedziela Palmowa obchodzona jest bezpośrednio przed Niedzielą Wielkanocną, jest więc wstępem do Wielkiego Tygodnia – czasu pogłębionej refleksji i zadumy nad Męką Pańską. Samo święto jest jednak radosne, gdyż odnosi się do wydarzeń, które mają pozytywny wydźwięk wszystkie cztery Ewangelie (Marka, Łukasza, Jana oraz Mateusza) opisują triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy…

 

Również w Gminie Grębów uroczyście obchodzono Niedzielę Palmową,  w barwnym korowodzie przedstawiciele wszystkich  miejscowości z przepięknie wykonanymi palmami udali się na mszę świętą do Kościoła pw. Świętego Wojciecha BM w Grębowie. Wszyscy zebrani wyruszyli z placu Gminnego Centrum Kultury niosąc swoje misternie wykonane arcydzieła - palmy, które były naprawdę piękne zachwycały kunsztem i pomysłem. Największe mierzyły prawie 6 metrów wysokości i trzeba było sporo siły aby, aby utrzymać je w pionie w czasie procesji. Wielkością, pomysłowością oraz jakością wykonania niejednokrotnie zapierają dech w piersi. Starsi i młodzi, dziewczęta i chłopcy, wszyscy włożyli wiele pracy w przygotowanie wielkanocnych palm, toteż wyłonienie tych najpiękniejszych było nie lada wyzwaniem dla komisji konkursowej, która powołana została do wyboru najpiękniejszej palmy. Łącznie do konkursu zgłoszono ponad 30 pięknych kolorowych palm wykonanych w dowolnymi technikami. Jedne skromne drugie bogato zdobione, z gałązek wierzbowych i kolorowe, małe i duże, ozdobione bibułkowymi kwiatami i żywymi. Wszystkie prace cieszyły oko i stanowiły dowód niebagatelnych zdolności. Komisja konkursowa miała ciężkie zadanie, gdyż w każdą najmniejszą palemkę włożono wiele pracy i serca. Bardzo cieszy mnie duże zainteresowanie konkursem Wszystkie palmy są piękne, bardzo ciężko było wskazać zwycięzców tego konkursu, , powiedziała Alicja Kubiak dyrektor GCK . Celem  gminnego konkursu na najładniejszą palmę wielkanocną było propagowanie tradycji i folkloru związanego ze Świętami Wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej. Finał konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną odbył się na sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury.

To wyjątkowe wydarzenie uświetniły swoim występem zespoły: -Dziecięcy Zespół Grębowskie Koraliki oraz  Zespół „Jamniczanki”  ze spektaklem pt. „Jarmark Wielkanocny”. 

Wyniki konkursu,  głosowaniem jury:

I miejsce -  ex aequo -  Zespół „Słowianie „ z Grębowa  i   Zespół „Jagoda” z Zabrnia

II miejsce- Kalina Zapolednik

III miejsce- Akademia Seniora  Grębów i Akademia Seniora Zabrnie.

 Konkurs na „Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną” ma na celu: popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej, stworzenie okazji do zaprezentowania przez mieszkańców gminy Grębów własnych pomysłów i technik wykonania palm wielkanocnych oraz form ich zdobienia,  rozbudzanie inwencji twórczej, integracja społeczności lokalnej.  Wójt Gminy Kazimierz Skóra  podsumowując tegoroczny konkurs powiedział: jestem przekonany , że ta wspaniała tradycja w naszej  gminie, na pewno nie zaginie. Natomiast wybór najpiękniejszej palmy był  niezwykle trudny, biorąc pod uwagę fakt że każdy w pracę włożył serce! Serdecznie dziękujemy za udział wszystkim delegacjom- z zespołów, szkół, przedszkoli, rodzicom, Kołom Gospodyń Wiejskich  i Akademiom Seniora.

Gratulujemy i   wszystkim bardzo dziękujemy.

Zapraszamy do galerii zdjęć