Przypomnienie o obowiązku prawidłowej segregacji odpadów
Przypominamy wszystkim mieszkańcom i przedsiębiorcom na terenie Gminy Grębów o obowiązku prawidłowej segregacji odpadów, który opiera się zgodnie z obowiązującym na terenie całego kraju Wspólnym Systemie Segregacji Odpadów, tj. zasada „5 frakcji odpadów”. Wynika on z przepisów ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, której art. 23 ust. 1 wprost wskazuje, że „odpady są zbierane w sposób selektywny”.
Segregacja odpadów to obowiązek każdego właściciela nieruchomości, dotyczy zarówno nieruchomości zamieszkałych jak i nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (tj. sklepy, apteki, obiekty użyteczności publicznej, produkcyjne, usługowe, handlowe, warsztaty, biura, szkoły, przedszkola, domy kultury, biblioteki, ośrodki zdrowia i inne). W obecnie obowiązujących przepisach nie ma możliwości zadeklarowania braku segregowania odpadów za wyższą opłatą, jak to było jeszcze do niedawna możliwe.
Segregowanie odpadów wynika z aktualnie obowiązujących przepisów prawa, a uchylanie się od obowiązków segregacji niesie za sobą poważne konsekwencje w postaci nałożenia kar finansowych:
- naliczeniem opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości zamieszkałych,
- nałożeniem kary grzywny dla właścicieli nieruchomości niezamieszkałych.
Nieprawidłowa segregacja odpadów wpływa na zwiększenie ponoszonych przez gminę kosztów. Nieprzestrzeganie zasad segregacji czyli mieszanie selektywnie zebranych odpadów komunalnych ze zmieszanymi odpadami komunalnymi oraz mieszanie ze sobą poszczególnych frakcji zebranych odpadów zwiększa ilość odpadów zmieszanych, które trafiają na składowisko, co ma bezpośredni wpływ na koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
Od tego, w jaki sposób odpady zostaną rozdzielone w naszym gospodarstwie domowym, zależy, ile z nich zostanie poddanych recyklingowi. Prawidłowa segregacja oznacza redukcję ilości odpadów zmieszanych, co przekłada się na niższe koszty ponoszone przez gminę (czyli przez wszystkich mieszkańców) i daje lepszy wskaźnik poziomu recyklingu odpadów. Podkreślić należy, że zgodnie z obowiązującym prawem jako gmina jesteśmy zobowiązani do osiągnięcia wskaźników dotyczących: ograniczenia masy odpadów zmieszanych trafiających na składowiska oraz wymaganego poziomu recyklingu odpadów. Dlatego tak ważna jest prawidłowa segregacja „u źródła”, czyli w naszych domach, firmach.
Za brak osiągnięcia wymaganych poziomów na gminy nakładane są wysokie kary finansowe, które będą miały bezpośredni wpływ na wzrost opłat pobieranych od mieszkańców gminy.
Dlatego apelujemy o dobrą współpracę naszych mieszkańców w zakresie segregacji odpadów, co winno przyczynić się do poprawy stanu naszego środowiska naturalnego, a tym samym osiągnięcia wymaganych przepisami prawa poziomów ograniczenia składowania odpadów zmieszanych na składowisku, oraz osiągnięcia odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu. Prawidłowa segregacja długofalowo korzystnie wpłynie na nasze życie i środowisko.
DO UZYSKANIA WYMAGANYCH PRAWEM POZIOMÓW PRZYCZYNIA
SIĘ PRAWIDŁOWA SEGREGACJA ODPADÓW W TAKI SPOSÓB, ABY STRUMIEŃ ODPADÓW ZMIESZANYCH BYŁ JAK NAJMNIEJSZY.
Przypominamy więc podstawowe zasady segregacji