REALIZACJA STRATEGII ROZWOJU LOKALNEGO KIEROWANEGO PRZEZ SPOŁECZNOŚĆ OBJETEGO PROW NA LATA 2016-2020

Stowarzyszenie „Lasowiacka Grupa Działania” jest na końcowym etapie wdrażania strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) na lata 2016 – 2020 realizowanej ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 (PROW 2014-2020).

Dzięki skutecznemu wdrażaniu LSR na obszarze Lokalnej Grupy Działania udało się sfinansować wiele operacji polegających na rozwoju istniejących przedsiębiorstw oraz utworzeniu nowych mikroprzedsiębiorstw. Zrealizowano wydarzenia społeczne, kulturalne, edukacyjno-oświatowe oraz rekreacyjne, które pozwoliły na wykorzystać potencjał oraz zasoby turystyczno-rekreacyjne LGD. Dzięki operacjom polegającym na poprawie funkcjonalności ogólnodostępnych obiektów użyteczności publicznej, tworzeniu ogólnodostępnej infrastruktury rekreacyjnej lub turystycznej nastąpiła poprawa jakości życia mieszkańców. Strategia Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność na lata 2014-2020 była strategią jednofunduszową. Całkowity budżet na realizację LSR, wynoszący
3 365 500,00 € (16.359.750,00 zł), przeznaczony został na realizację trzech celów ogólnych:

I. Tworzenie sprzyjających warunków dla powstawania i rozwoju przedsiębiorczości na obszarze LGD
II. Poprawa jakości życia mieszkańców obszaru LGD.
III. Odnowa i rozwój społeczno – gospodarczy obszaru LGD.

I. PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
Za jeden z najważniejszych elementów rozwoju obszaru LGD uznano wsparcie przedsiębiorczości na co przeznaczono środki o łącznej wartości ponad 7,5 miliona złotych. Środki te pozwoliły na dofinansowanie 23 istniejących przedsiębiorstw, a także na utworzenie 50 nowych podmiotów gospodarczych.
W ramach zakresu jakim było „rozwijanie oraz podejmowanie działalności gospodarczej” przeprowadzono 26 naborów wniosków, w ramach których złożono 146 wniosków o przyznanie pomocy, z których to 73 beneficjentów podpisało umowy o przyznaniu pomocy. Dofinansowania te przełożyły się na utworzenie ponad 94 miejsc pracy w różnych typach działalności.
W ramach podejmowania działalności gospodarczej na obszarze LGD powstały m.in. podmioty gospodarcze:

  • świadczące usługi fotograficzne,
  • świadczące usługi w branży IT,
  • świadczące usługi fryzjerskie lub kosmetyczne,
  • produkujące meble, świadczące usługi stolarskie,
  • oferujące wynajem różnorodnego sprzętu specjalistycznego oraz sprzętu tzw. eventowego,
  • zajmujące się handlem odzieżą, wielobranżowym, produkcją i sprzedażą drewna opałowego, produkcją galanterii drewnianej,
  • związane z turystyką i rekreacją na obszarze LGD – miejsca noclegowe, Pole Paintbalowe, infrastruktura rekreacyjno - turystyczna nad Jeziorem Tarnobrzeskim (domki do wynajęcia, sauna i bania oraz jacuzzi, szkółka Windsurfingu), wioska indiańska, miejsce edukacji o pszczelarstwie, wynajem kajaków, miejsce edukacji artystycznej, sala zabaw dla dzieci,
  • świadczące usługi: nadruku na odzieży, drewnie, ogrodnicze, remontowo-budowlane, obierania jabłek, spawalnicze, ślusarskie, montażu instalacji alarmowych, fotowoltaicznych oraz elektrycznych.

W ramach rozwijania działalności gospodarczej na obszarze LGD dofinansowano m.in.:

  • zakup maszyn, urządzeń oraz wyposażenia pozwalających na podniesienie konkurencyjności firm oraz wprowadzenia do oferty przedsiębiorstw nowego asortymentu;
  •  budowę sieci światłowodowej;
  • rozbudowę i doposażenie budynków produkcyjnych, usługowych;
  • usługi innowacyjnej edukacji.

II. PROJEKTY GRANTOWE
Wyniki przeprowadzonej diagnozy, analizy SWOT oraz konsultacji społecznych w procesie opracowywania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020 wskazały na dużą aktywność organizacji pozarządowych działających na obszarze LGD. Zdecydowało o przeznaczeniu środków finansowych w wysokości ponad 530 tys. złotych na projekty grantowe dla organizacji pozarządowych. Powyższe pozwoliło na organizację wydarzeń społecznych, kulturalnych, edukacyjno-oświatowych wykorzystujących potencjał LGD, zasoby turystyczno-rekreacyjne, a także przyczyniło się do realizacji działań, które miały wpływ na poprawę jakości życia osób znajdujących się w grupach defaworyzowanych.

W ramach realizacji projektów grantowych przeprowadzono 3 nabory wniosków, w których złożono 42 wnioski o przyznanie pomocy na realizację grantu, z których 40 grantobiorców podpisało umowy na realizację projektu grantowego.
W ramach realizacji projektów grantowych organizacje pozarządowe z obszaru LGD:

  • zrealizowały 33 wydarzenia społeczne, kulturalne, edukacyjno-oświatowe, wykorzystujące potencjał LGD (pikniki edukacyjne, integracyjne, warsztaty kulinarne);
  • zorganizowały 41 wydarzeń rekreacyjnych wykorzystujących zasoby turystyczno-rekreacyjne LGD (pikniki sportowe, warsztaty architektury krajobrazu);
  • zrealizowały 24 inicjatyw, które miały na celu działania na rzecz poprawy jakości życia grup defaworyzowanych (zakup mebli i wyposażenia do pracowni kulinarnych).

III. POZOSTAŁE DZIAŁANIA KONKURSOWE
Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2014-2020 ukierunkowana była także na realizację projektów konkursowych, mających bezpośredni wpływ na odnowę i rozwój społeczno-gospodarczy LGD.
Zaplanowane do realizacji przedsięwzięcia odpowiadały na zdiagnozowane w trakcie konsultacji społecznych problemy zgłaszane przez mieszkańców. Dzięki przeprowadzonym konsultacjom oraz badaniom ankietowym udało się zaplanować i zrealizować przedsięwzięcia mające wpływ na poprawę ogólnodostępnych obiektów użyteczności publicznej, zrealizowano działania na rzecz poprawy jakości usług realizowanych w obszarze działań kulturalnych lub edukacyjno-oświatowych lub opiekuńczych lub rekreacyjnych. Środki finansowe przeznaczone na wdrażanie LSR pozwoliły na utworzenie ogólnodostępnej infrastruktury publicznej wykorzystującej elementy sprzyjające ochronie środowiska, ogólnodostępnej infrastruktury rekreacyjnej lub turystycznej, a także realizację inicjatyw społecznych na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatu.

Na realizację przedsięwzięć w ramach Celu III przeznaczono ponad 8,2 miliona złotych. Środki te pozwoliły na dofinansowanie 53 nowych oraz 31 przebudowanych obiektów ogólnodostępnej infrastruktury publicznej, rekreacyjnej lub turystycznej. W ramach pozostałych działań konkursowych przeprowadzono 10 naborów wniosków, w których złożono 59 wniosków o przyznanie pomocy, z których 54 beneficjentów podpisało umowy o przyznaniu pomocy.
W ramach pozostałych działań konkursowych na obszarze LGD dofinansowano m.in.:

  • budowę nowych oraz przebudowę istniejących obiektów sportowych;
  • budowę nowych oraz remonty i zakup wyposażenia placów zabaw i siłowni zewnętrznych;
  • budowę wiat ekspozycyjnych i piknikowych;
  • przebudowę i modernizację Domów Ludowych, Sal widowiskowych; świetlic wiejskich, GOK-ów;
  • rewitalizację fontanny;
  • zakup sceny plenerowej;
  • budowę infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej;
  • budowę kortów tenisowych.

IV. PROJEKT WSPÓŁPRACY
Jednym z przedsięwzięć zaplanowanym do realizacji w ramach LSR było utworzenie produktu turystycznego budowanego w oparciu o zasoby turystyczne, przyrodnicze i kulturowe obszaru LGD, na które przeznaczono środki w wysokości 209 tys. zł. Przedsięwzięcie to zostało zrealizowane w ramach projektu współpracy pn. „Turystyczny Szlak Dobrego Smaku”, w którym uczestniczyło pięć Lokalnych Grup Działania z terenu województwa podkarpackiego.

Stowarzyszenie „Lasowiacka Grupa Działania” w ramach projektu odpowiadało za przygotowanie albumu pn. .„Turystyczny Szlak Dobrego Smaku”, obejmującego ponad 200 najważniejszych zasobów, skatalogowanych w 3 sekcjach: Poznaj, Spróbuj, Ugotuj. Na terenie LGD realizowano także warsztaty kulinarne oraz nakręcono film promocyjny. Projekt współpracy objął swym działaniem łącznie 27 podmiotów z obszaru LGD.

Wykorzystanie środków przewidzianych na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju w latach 2014-2022, można uznać za bardzo efektywne. Wydatkowane zostało 99,6% środków przewidzianych na operacje w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. W większości przedsięwzięć osiągnięto wskaźniki produktu i rezultatu na poziomie 100%.

Sukces we wdrażaniu LSR to efekt zaangażowania społeczności lokalnej, współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, przedsiębiorcami oraz organami i pracownikami biura LGD, który wymagał skutecznej komunikacji oraz budowania poczucia realizacji wspólnego celu jakim było wdrożenie Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020. Dziękujemy wszystkim osobom oraz instytucjom zaangażowanym w proces wdrażania LSR – mieszkańcom obszaru, beneficjentom, przedsiębiorcom, organizacjom pozarządowym oraz jednostkom samorządu terytorialnego.

Kolejny okres programowania to realizacja Strategii wielofunduszowej, finansowanej ze środków Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej oraz programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Liczymy na owocną współpracę pozwalającą na realizację projektów, które przyczynią się do dalszego rozwoju obszaru Stowarzyszenia „Lasowiacka Grupa Działania”.

Materiał opracowany przez Stowarzyszenie „Lasowiacka Grupa Działania” Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Materiał współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla Rozwoju Lokalnego w ramach inicjatywy Leader, poddziałanie 19. 4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020