Spotkanie z przedstawicielami kół łowieckich

09Dnia 7 grudnia 2011 roku w Gminnym Centrum Kultury w Grębowie odbyło się spotkanie władz Gminy, reprezentowanych przez za-cę wójta gminy Roberta Pędziwiatra, przewodniczącego Rady Gminy Jerzego Drewniaka oraz sołtysów i mieszkańców gminy z przedstawicielami (prezesami i łowczymi) kół łowieckich posiadających swoje obwody łowieckie na terenie gminy Grębów.

Spotkanie dotyczyło współpracy kół łowieckich z mieszkańcami gminy i wypracowaniu wspólnego stanowiska w sprawie przeciwdziałania i zapobiegania negatywnemu wpływowi zwierząt leśnych na uprawy rolnicze w gminie. W toku burzliwej dyskusji głos zabierali przedstawiciele poszczególnych kół łowieckich oraz mieszkańcy gminy, których  metody szacowaniai kwoty odszkodowań nie zadowalają.

Prezes koła ,,Leśnik" Robert Gajda wyjaśnił mieszkańcom, iż szacowanie szkód odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli poszkodowany nie zgadza się z protokołem, to może wnieść odwołanie a wtedy w sprawach spornych powoływana jest komisja w poszerzonym składzie z przedstawicielem Izby Rolniczej  ( z naszego terenu jest to Eugeniusz Janeczko - Wydrza, Robert Pędziwiatr- Grębów) i odbywa się powtórne szacowanie, podczas którego zazwyczaj dochodzi się do porozumienia. Na spotkaniu omówione zostały procedury zgłaszania szkód łowieckich w gospodarstwach rolnych. Rolnicy poinformowani zostali o cenach poszczególnych upraw uwzględnianych przy szacowaniu szkód oraz o swoich prawach i obowiązkach. Zastępca wójta podsumowując spotkanie zapewnił rolników, iż ze strony urzędu podjęte zostaną działania mające na celu wyeliminowanie nieprawidłowości i ułatwienie rolnikom współpracy z kołami łowieckimi.

Galeria zdjęć

Obowiązujące przepisy

ROZPORZĄDZENIE  MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 8 marca 2010 r. w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych  (Dz. U. z dnia 24 marca 2010 r.)

USTAWA z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie

 

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania , które padły podczas spotkania:

Do ilu dni należy zgłosić szkodę?

Poszkodowany rolnik, który zauważył szkodę w należącej do niego uprawie spowodowaną przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny musi ją zgłosić ją w terminie 3 dni.

Do kogo zgłosić szkodę?

Zgłoszenie najlepiej wysłać pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru na adres koła łowieckiego. Dane teleadresowe kół łowieckich  m.in.  numery telefonów łowczych odpowiedzialnych za poszczególne obwody znajdują się u poszczególnych sołtysów wsi oraz w pok.nr 2 (tel. 15 811 29 09) w Urzędzie Gminy. Należy unikać innych sposobów przekazywania tych zgłoszeń, ponieważ jest to często później wykorzystywane do odmowy wypłaty odszkodowania z podaniem przyczyny jako nieterminowe zgłoszenie szkody.

Adresy kół łowieckich posiadających obwody na terenie gminy:

  • Koło Łowieckie ,,Darz Bór"

ul. Mickiewicza 9

37-450 Stalowa Wola

  • Koło Łowieckie Leśnik

Ul. Sikorskiego 7/37

39-400 Tarnobrzeg

  • Koło Łowieckie ,,RYŚ

Ul. Truskawkowa 30

39-400 Tarnobrzeg

  • Koło Łowieckie Sygnał – Nisko

Ul. Sandomierska 20

37-400 Nisko

W jakiej formie dokonać zgłoszenia?

Zgłoszenia należy dokonać w formie pisemnej na odpowiednim druku. Poniżej przedstawiamy wzór takiego zgłoszenia, druk dostępny jest również w Urzędzie Gminy pok.nr 2 oraz u sołtysów poszczególnych wsi. Należy także poprosić o wydanie potwierdzenia przyjęcia takiego zgłoszenia.

Wzór zgłoszenia szkody - pobierz

Ile dni muszę czekać na wypłatę odszkodowania?

Wypłaty dokonują dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich w terminie trzydziestu dni od dnia sporządzenia protokołu oszacowania ostatecznego

Jak można sprawdzić czy moje zgłoszenie jest prawidłowo zaewidencjonowanie?

Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego zobowiązany jest prowadzić ewidencję zgłoszeń i powinna być ona dostępna dla zainteresowanych stron.

Ile dni muszę czekać na dokonanie oględzin ?

Oględzin dokonuje się w terminie 7 dni od daty zgłoszenia. Jeżeli szkoda powstała w początkowych stadiach rozwoju roślin będą to wstępne oględziny. O dacie szacowania wstępnego rolnik musi zostać powiadomiony. Ostateczne oględziny odbywają się najpóźniej na jeden dzień przed sprzątem uszkodzonej uprawy. W tym przypadku to rolnik musi powiadomić koło łowieckie o dacie sprzątu roślin na 7 dni przed jego dokonaniem (pisemnie) i ustalić z nim datę ostatecznego szacowania.

Nieobecność zawiadomionego poszkodowanego nie wstrzymuje dokonania oględzin lub ostatecznego szacowania szkody.

Jeżeli poszkodowany został prawidłowo powiadomiony to jego nieobecność nie wstrzymuje przeprowadzenia szacowania.  Z oględzin oraz ostatecznego szacowania szkody szacujący sporządza protokół, który podpisuje szacujący, poszkodowany lub jego pełnomocnik oraz przedstawiciel właściwej terytorialnie izby rolniczej, jeżeli uczestniczył w oględzinach lub ostatecznym szacowaniu szkody.

Wszyscy uczestnicy powinni podpisać protokół. Jeżeli istnieją zastrzeżenia należy je w protokole zawrzeć. Niedopuszczalne jest podpisanie niekompletnego protokołu. Należy dążyć do uzyskania kopii protokołu. Jeśli rolnik na miejscu nie otrzyma kopii protokołu, to na dole na dole protokołu dopisuje adnotację proszę o przesłanie kopii, a ta zostanie mu przysłana na adres domowy. W przypadku gdy poszkodowany jest nieobecny lub odmawia podpisania protokołu, szacujący zamieszcza o tym informację w protokole, z podaniem przyczyny braku podpisu. Zapis o przyczynie braku podpisu jest bardzo ważny dla dalszego biegu sprawy i wiarygodności protokołu. Należy zadbać aby taka informacja znalazła się w protokole.

Poszkodowany może wnieść zastrzeżenia do protokołu.

Zastrzeżenia należy wnosić konkretnie dla budzących wątpliwość elementów procesu likwidacji. Należy szczegółowo wypunktować nieprawidłowości.

Wzór protokołu - pobierz

Kiedy dokonuje się oględzin?

Oględzin dokonuje się w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia szkody. Dzierżawca lub zarządca obwodu zobowiązany jest powiadomić skutecznie poszkodowanego o dacie wykonania oględzin. Najbezpieczniejsza forma powiadomienia dla wszystkich stron to forma pisemna.

Podczas oględzin ustala się:

1) gatunek zwierzyny, która spowodowała szkodę,

2) rodzaj i jakość uprawy,

3) obszar całej uprawy

4) przybliżony obszar uprawy, która została uszkodzona.

Jak ustalane są wysokość odszkodowania ?

Wysokość odszkodowania ustala się, mnożąc rozmiar szkody przez cenę skupu danego artykułu rolnego, a w przypadku gdy nie jest prowadzony skup - cenę rynkową z dnia ostatecznego szacowania szkody, w rejonie powstania szkody( Giełda w Sandomierzu, strony internetowe). Wysokość odszkodowania pomniejsza się odpowiednio o nieponiesione koszty zbioru, transportu i przechowywania.

Wysokość odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziki na łąkach i pastwiskach ustala się na podstawie wartości utraconego plonu (masy zielonej lub siana) w danym sezonie wegetacyjnym oraz kosztów doprowadzenia uszkodzonego obszaru do stanu pierwotnego; koszty te wylicza się na podstawie aktualnych cen prac agrotechnicznych oraz wartości rynkowej nasion niezbędnych do wysiania.