Za nami V Zjazd Starych Motocykli PRL

W ubiegłą niedzielę na grębowskim placu targowym odbył się V Zjazd Starych Motocykli PRL, którego głównym organizatorem było Stowarzyszenie Miłośników Starych Motocykli „Gazela”. Pomysłodawcą imprezy jest Zbigniew Szewc – Prezes organizacji.

Na wydarzenie, z różnych zakątków nie tylko naszego województwa przybyli miłośnicy jednośladów
i zabytkowych samochodów oraz wszyscy, którzy chcieli powspominać czasy PRL – u.

Powitania zebranych dokonali: Wójt Gminy Grębów Kazimierz Skóra, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Grębowie Alicja Kubiak, Prezes Stowarzyszenia Starych Motocykli „Gazela” Zbigniew Szewc. Następnie wikary parafii w Grębowie ks. Maciej Gorazd dokonał poświęcenia pojazdów, co zbiegło się
z obchodami świeta św. Krzysztofa patrona kierowców i podróżnych.

Na zlocie zaprezentowano ponad 200 zabytkowych jednośladów głównie z czasów PRL - produkcji polskiej oraz z bloku krajów socjalistycznych. Wśród unikatowych maszyn można było podziwiać modele z całej tzw. "rodziny ptaków” czyli motocykle WSK „Kraska” (wyprodukowano tylko 12 szt.), „Dudek”, „Gil”, „Kobuz”, „Bąk”, „Perkoz” (wyprodukowano 190 szt.), „Kos” i „Lelek” oraz pojazdy z czasów II wojny światowej, a nawet starszych, z lat 20 i 30 XX wieku.
Na Zjazd z wielu regionów Polski przybyli również pasjonaci współczesnych motocykli. Możliwość porównania maszyn wyprodukowanych na przestrzeni lat, okazała się doskonałą lekcją historii motoryzacji dla najmłodszego pokolenia. Całość uzupełniały zabytkowe rowery i auta - klasyki.

Wydarzenie obfitowało w różne atrakcje m.in.:

 • Konkurs o Puchar Wójta Gminy Grębów na najlepszego kierowcę;
 • Pokazy starych zabytkowych rowerów;
 • Prezentacja grupy rekonstrukcji historycznej „Zakłady Południowe”;
 • Pokazy rekwizytów PRL;
 • Pokazy służb mundurowych;
 • Stoiska gastronomiczne;
 • Wesołe miasteczko;
 • Stoisko z gadżetami motocyklowymi z możliwością zakupu zegarów, breloków, tablic rejestracyjnych oraz emblematów z logo V Zjazdu Starych Motocykli PRL.

Na Zjedzie zagościli także przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu
oraz Posterunku Policji w Grębowie, którzy przeprowadzili konkursy z nagrodami dotyczące profilaktyki uzależnień i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wśród wielu różnorodnych zmagań mali uczestnicy wykazali się dużą sprawnością i wiedzą.

Podczas Zjazdu samorząd gminy Grębów zorganizował mobilne punkty:

 • Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, gdzie zarówno mieszkańcy, jak również wszyscy chętni mieli doskonałą okazję do przeprowadzenia spisu.
 • Informacyjno – konsultacyjnego programu "Czyste Powietrze" – pracownik Urzędu Gminy udzielał szczegółowych informacji dotyczących w/w programu
 • Akcji Narodowego Programu Szczepień.

W ramach kampanii promującej Narodowy Program Szczepień w trakcie Zjazdu przeprowadzono: konkurs rysunkowy dla dzieci pn. „Szczepimy się i wracamy
do normalności”, loterię z fantami dla mieszkańców oraz konkurs wiedzy o szczepieniach
dla osób 60+. Zlot był doskonałą okazją do przybliżenia tematyki szczepień, podczas którego wręczano również ulotki informacyjne i gadżety promocyjne z napisem #szczpimysię

W związku z dużym zainteresowaniem Mobile Punkty będą towarzyszyć kolejnym wydarzeniom plenerowym organizowanym przez Urząd Gminy i jednostki podległe.

Choć idea Zjazdu motocykli zrodziła się parę lat temu, to z roku na rok impreza cieszy się coraz większym uznaniem. Dla grona grębowskich właścicieli i pasjonatów starej motoryzacji to nie tylko okazja do zaprezentowania swoich unikatowych pojazdów, ale także miejsce spotkań ludzi, których łączy pasja.

Bez wątpienia Zjazd Starych Motocykli PRL to atrakcyjna wizytówka Grębowa, która corocznie przyciąga coraz większą liczbę odwiedzjących naszą gminę, dlatego już dziś zapraszamy na kolejny zlot.

Galeria zdjęć